top of page

Stanislav Hanzík

současný český sochař
fotograf Josef Sudek - sochař Stanislav Hanzik

Portréty

 

Stanislav Hanzík je známý portrétista významných českých i světových osobností. Ztvárnil portréty umělců, vědců, archtektů, spisovatelů a jiných významných osobností českého i světového kulturního dědictví. Patří mezi ně například, Matka Tereza, Bohumil Hrabal, Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Josef Sudek, Bedřich Smetana, Jaroslav Seifert, Alfons Mucha, Karel Hašler a mnoho jiných. Portréty z bronzu, cínu nebo kamene najdeme na veřejných prostranstvích v Praze i v jiných českých městech, jakož i v interiérech Českého národního divadla, České narodní galerie, na Českých ambasádach v New Yorku a Paříži, aj.

 

Mnozí z portrétovaných osobností seděli modelem přímo v Hanzíkově ateliéru v Nerudově ulici pod prazským Hradem - například fotograf Josef Sudek, herci Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, neurochirurg akademic Zdeněk Kunc, malíř Josef Istler, spisovatel Bohumil Hrabal, architekt Jaroslav Fragner, malíř a grafik Josef Liesler, a jiní.

 

Portréty členů rodiny jsou vzácné. Je to umělcova matku Karla, kterou zhotovil během svých studií na Akademii výtvarnych umění v Praze, a hlava jeho ženy Květy, když jí bylo kolem 30-ti let.

bottom of page